Äldre resultat

Hej och välkommen till engsgarden.se!

 

Alla bilder samt texter är Copyrightskyddade och ber Dig att respektera detta. Skulle Du se att någon annan stulit en bild får Du gärna höra av dig.

 

För privata meddelanden till Ingela Åhsberg

 

engsgarden@bredband.net

Resultat 2014

 

(Ängsgården avkommor)

 

JANUARI

 

19/1

 

Nordhallands RK: Amanda Söderberg - Ängsgårdens Käck, 6:a LA:P 67.36% + 2:a FEI Inled 67.0%

 

FEBRUARI

 

2/2

 

Mariestads RK: Amanda Söderberg - Ängsgårdens Käck, 6:a FEI Lag 63.93%

 

 

Mars

 

8/3

 

Lillhagens RK: Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 1:a LB

 

23/3

 

Trelleborgs RF: Linnea Andersson - Ängsgårdens Ephilip, 4:a LA:1 63.94%

 

Elin Feldt - Ängsgårdens Ozzy, 2:a LA:1 64.07%

 

April

 

5/4

 

Klippans RK: Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory, 6:a FEI Inled 67.37%

 

13/4

 

Åsbo PK: Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory, 3:a FEI Inled 66.25%

 

Elin Feldt - Ängsgårdens Ozzy, 1:a Lagtävl 67.42%

 

Ulricehamnbygdens RK: Amanda Söderberg - Ängsgårdens Käck, 1:a Lagtävl 73.78% + 2:a LA:P1 68.81%

 

18/4

 

Hästhagens RK: Amanda Söderberg - Ängsgårdens Käck, 2:a FEI Inled 64.37%

 

 

Maj

 

1/5

 

Dorthealyst: Fredrik Rahm - Ängsgårdens Gigolo, Ängsgårdens Goliath, Ängsgårdens Olizzie, 2:a CAI2* P4, fyrspann ponny fullständig

 

10/5

 

Hästhagens RK: Amanda Söderberg - Ängsgårdens Käck, 4:a FEI Lag 65.25%

 

OFULLSTÄNDIGA RESULTAT UPPDATERING KOMMER

 

Resultat 2013

 

(Ängsgården avkommor)

 

JANUARI

 

5/1

 

Helsingborgs FK: Izabella Almquist - Zinderella, 16:a Lätt B, Två faser (A:0+A:0)

 

20/1

 

Högbo RK: Victoria Falck Brismark - Ängsgårdens Gipsy, 1:a LA:1 61.05%

 

 

FEBRUARI

 

3/2

 

Flyinge RF: Izabella Almquist - Zinderella, 5:a Lätt B, Två faser (A:0+A:0)

 

10/2

 

Dagstorportens RF: Linnea Andersson - Ängsgårdens Ephilip, 7:a LA:1 65.52%

 

Dagstorpsortens RF: Izabella Almquist - Zinderella, 1:a Lätt B, A, Förklass LB + 2:a Lätt B, A:1a, Allsvenskan Div 1, Grupp 2, Omg 1 + 2:a Lätt B, , Ponnyallsvenskan div 1, Omgång 1, grupp 1 och 2

 

24/2

 

Nordhallands RK: Amanda Söderberg - Ängsgårdens Käck, 3:a Lagtäv 69.09%

 

 

Mars

 

13/3

 

Malmö RK: Elin Feltd Petterson - Ängsgårdens Ozzy, 2:a LA:1 65.78%

 

17/3

 

Helsingborgs FK: Izabella Almquist - Zinderella, 4:a Lätt B, , 0.70-1.00 (Lätt B) bed. A:1a

 

31/3

 

Sundsvalls RK: Moa Lundgren - Hembys Secilia, 9:a Nat Lätt A, A:0, 80,90,100,110 cm Bed A:0

 

 

April

 

6/4

 

Särö RF: Amanda Söderberg - Ängsgårdens Käck, 7:a Lagtävl 64.09%

 

13/4

 

Ljunits Herrestads RF: Izabella Almquist - Zinderella, 1:a LB+ A:0 A:0

 

14/4

 

Hästhagens RF: Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory, 5:a Lagtävl 63.93%

 

21/4

 

Trolleholms RF: Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 7:a LB A0+A0

 

27/4

 

Olsegårdens RK: Amanda Söderberg - Ängsgårdens Käck, 3:a Lagtävl 66.06% + 4:a LA:P1 66.44%

 

 

Maj

 

1/5

 

Dagstorpsortens RF: Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory, 2:a Lagtävl 69.84%

 

Elin Feldt Petersson - Ängsgårdens Ozzy, 6:a LA:1 66.57%

 

Åstorpsortens RF: Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 2:a LA bed A:1a

 

Izabella Almquist - Zinderella, 1:a L:A bed A:1a

 

4/5

 

Ringsjöortens LRF: Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory, 2:a FEI inled 64.0%

 

Himledalens RK: Amanda Söderberg - Ängsgårdens Käck, 2:a Lagtävl 71.66% + 3:a LA:P1 64.34%

 

Ridklubben Östjämten: Moa Lundgren - Hembys Secilia, 1:a LA A:0+A:0

 

10/5

 

Malmö RK: Elin Feldt Petersson - Ängsgårdens Ozzy, 7:a LA:1 60.92%

 

12/5

 

Vännäs RF: Moa Lundgren - Hembys Secilia, 2:a LA A:0

 

18/5

 

Sösdalaortens LRF: Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory, 2:a LA:P1 66.4%

 

19/5

 

Ängelholms RF:Izabella Almquist - Zinderella, 2:a LB+ bed A:0+A:0 + 1:a LA+ A:0+A:0

 

25/5

 

Näsets RS: Moa Lundgren - Hembys Secilia, 5:a LA A:0

 

26/5

 

Perstorps RK: Izabella Almquist- Zinderella, 1:a LA+

 

 

Juni

 

1/6

 

Östervåla RK: Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 1:a LA:P1 70.52%

 

Hermanstorps RK: Amanda Söderberg- Ängsgårdens Käck, 4:a LA:P1 68.94%

 

Åstorpsotrens RF: Izabella Almquist- Zinderella, 1:a LA+

 

2/6

 

Åstorpsotrens RF: Izabella Almquist- Zinderella, 9:a LA

 

Säterbygdens RK: Linn Andersson- Bailey, 1:a Lagtävl 66.36% + 1:a LA:P1 63.28%

 

6/6

 

Fö.Siggesta ryttare: Linn Andersson- Bailey, 2:a LA:1 68.42% + 8:a Lagtävl 63.63%

 

8/6

 

Stävie RF: Frida Hammarlund - Ängsgårdens Karl, 2:a LB + 5:a LB bed A:stil

 

Matfors RF: Emelie Andersson - Ängsgårdens Hazel, 4:a LA:1 61.97%

 

Ridklubben Styringe: Amanda Söderberg- Ängsgårdens Käck, 1:a LA:1 71.44% + 3:a LA:4 67.07%

 

15/6

 

Frosta RF: Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 5:a LA

 

Fagersta RK: Linn Andersson- Bailey, 9:a LA:P1 60.0%

 

16/6

 

Brunflo RS: Moa Lundgren- Hembys Secilia, 3:a MSV B

 

23/6

 

Åstorpsotrens RF: Izabella Almquist- Zinderella, 4:a LB+ + 2:a MSV B A:0

 

Timrå HF: Moa Lundgren- Hembys Secilia, 2:a 110cm

 

28/6

 

Gripens RF: Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 1:a Lagtävl 69.69%

 

Tingsryds RK: Izabella Almquist - Zinderella, 1:a LB

 

29/6

 

Gripens RF: Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 3:a Lagtävl 67.87%

 

30/6

 

Mantorp: Sara Muhrman - Ängsgårdens Ferlin, 15:a av 33 P90

 

Gripens RF: Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 1:a LA:P1 70.52%

 

Tingsryds RK: Izabella Almquist- Zinderella, 1:a LA A-final

 

 

Juli

 

6/7

 

RK Rimbo Ryttarna: Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 2:a LA:P1 65.21%

 

19/7

 

Dagstorpsortens RF: Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 2:a LA A:0

 

Amanda Söderberg - Ängsgårdens Käck, 6:a LA:1 66.44%

 

Izabella Almquist - Zinderella, 11:a LA Lilla rundan

 

20/7

 

Dagstorpsortens RF: Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory, 4:a Lagtävl 66.21% + 3:a LA:1 lilla rundan 71.31%

 

Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 3:a LA+

 

Amanda Söderberg - Ängsgårdens Käck, 5:a Lagtävl 65.9%

 

Amanda Söderberg - Ängsgårdens Käck, 5:a LA:1 65.28%

 

Ellinor Sjögren - Ängsgårdens Loola, 5:a LB A:1a

 

Izabella Almquist- Zinderella, 13:a LA+

 

21/7

 

Dagstorpsortens RF: Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory, 3:a LA:1 71.31%

 

Amanda Söderberg - Ängsgårdens Käck, 5:a LA:4 65.28%

 

 

Augusti

 

11/8

 

Frosta RF: Frida Hammarlund - Ängsgårdens Karl, 3:a LB A0+A0 + 6:a LB+ A0+A0

 

Izabella Almquist - Zinderella, 2:a LA A:0 + 2:a LA+ A:0+A:0

 

Skromberga RF: Elin Feldt - Ängsgårdens Ozzy, 1:a LA:P1 64.07%

 

Emma-Petronella Pegers - X-aminator, LB:1 67.06% + LB:1 70.03%

 

17/8

 

Östersund-frösö RF: Moa Lundgren - Hembys Secilia, 2:a LA A:0

 

18/8

 

Trolleholms RF: Hannah Ekström- Ängsgårdens Karl, 9:a LB A0+A0

 

Izabella Almquist - Zinderella, 4:a MSVB A:0+A:0

 

Hannah Ekström - Ängsgårdens Karl, 5:a LB A0+A0

 

Bollebygds RK: Amanda Söderberg - Ängsgårdens Käck, 5:a LA:P1 67.23%

 

24/8

 

Gnarps RK: Emelie Andersson - Ängsgårdens Hazel, 3:a LA:1 65.39%

 

30/8

 

Åstorportens RF: Izabella Almquist - Zinderella, 5:a MSV:B A0

 

31/8

 

Baltic cup: Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 6:a LA+ A0+A0

 

 

September

 

1/9

 

Åstorportens RF: Izabella Almquist - Zinderella, 2:a LA+ A:0

 

7/9

 

Fjälkestads RK: Izabella Almquist - Zinderella, 3:a LA A:0 + 7:a LA A:1

 

Flyinge RF: Emma-Petronella Pegers - X-aminator, 73.44%

 

8/9

 

Torns RF: Frida Hammarlund - Ängsgårdens Karl, 5:a LB A0+A0

 

Ellinor Sjögren - Änsgsgårdens Loola, 2:a LB+ A:0

 

Bollebygds RK: Amanda Söderberg - Ängsgårdens Käck, 1:a med laget LA:P1 66.36%

 

14/9

 

Malmö RK: Ellinor Sjögren - Ängsgårdens Loola, 8:a LA A:0

 

20/9

 

Ljungby RK: Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 9:a LA A:0

 

21/9

 

Willands RF: Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory, 6:a LA:P1 63.99%

 

Ljungby RK: Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 3:a LA A+A:0

 

22/9

 

Ljungby RK: Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 2:a LA A:0

 

28/9

 

Hermantorps KR: Amanda Söderberg - Ängsgårdens Käck, 2:a LA:P1 63.42%

 

Härnösands RK: Moa Lundgren - Hembys Secilia, 2:a LB A+A:0 + 4:a LA A:0+A:0

 

 

Oktober

 

5/10

 

Sundsvalls RK: Moa Lundgren - Hembys Secilia, 2:a LB A:1

 

6/10

 

Åstorpsortens RF: Ellinor Sjögren - Ängsgårdens Loola, 10:a LA A:0+A:0

 

Sundsvalls RK: Moa Lundgren - Hembys Secilia, 8:a LA A+A:0 + 3:a MSV:B A:0

 

12/10

 

Torslanda RK: Amanda Söderberg - Ängsgårdens Käck, 1:a FEI Inl Lag 64.29%

 

 

November

 

2/11

 

Timrå HF: Moa Lundgren - Hembys Secilia, 3:a MSVB A:0

 

3/11

 

Borås FK: Izabella Almquist - Zinderella, 6:a LA A:0

 

17/11

 

Flyinge RF: Ellinor Sjögren - Ängsgårdens Loola, 6:a LA A:0

 

24/11

 

Lillhagens RK: Ellinor Sjögren - Ängsgårdens Loola, 7:a LA A:0

 

 

Resultat 2013

 

(Ängsgårdens inackorderingar)

 

APRIL

 

28/4

 

Ringsjöortens LRF: Roswitha Löfquist - Accapella, plac 40 av 78, 120 cm bed A:0

 

Flyinge RF: Nina Bågemark - Archibald, 5:a MSV C:1 66.59%

 

 

MAJ

 

8/5

 

Sösdalaortens RF: Nina Bågemark - Archibald, 3:a MSV C:1 65.42% + 9:a MSV B:2 64.41%

 

 

JUNI

 

2/6

 

Kågeröds LRF: Emma-Petronella Pegers - Zwiwl Firfod, 7:a MSV C:2 63.0%

 

9/6

 

Gärds RF: Roswitha Löfquist- Accapella, 9:a 110 A:0+A:0

 

 

Augusti

 

17/8

 

Stensäters RF: Anna Stjärnkvist - Merry Me, 3:a LB:3 68.63%

 

18/8

 

Stensäters RF: Emma-Petronella Pegers - Zwiwl Firfod, 10:a MSV:C1 65.1%

 

 

September

 

7/9

 

Flyinge RF: Anna Stjärnkvist - Merry Me, 6:a LA:3 63.71%

 

Emma-Petronella Pegers - Zwiwl Firfod, 4:a MSV:C2 67.55%

 

22/9

 

Willands RF: Jannie Persson - Malcom M, 4:a LA:3 65.28%

 

28/9

 

Skabersjöortens RF: Nina Bågemark - Archibald, 10:a MSV:B2 65.46%

 

29/9

 

Sösdalaortens RF: Nina Bågemark - Archibald, 5:a MSV:B2 64.53%

 

 

Oktober

 

5/10

 

Torns RF: Emma-Petronella Pegers - Zwiwl Firfod, 6:a MSV:C1 66.8%

 

20/10

 

Åsbo PK: Jannie Persson - Malcom M, 6:a LA:3 68.42% + 9:a MSV:C1 64.89%

 

27/10

 

Willlands RF: Jannie Persson - Malcom M, 6:a LA:3 63.42%

 

 

Resultat 2012

 

(Ängsgården avkommor)

 

 

FEBRUARI

 

4/2

 

Dagstorportens RF: Sandra Nilsson - Ängsgårdens Käck, 3:a LA:1 70.0% + 3:a LA:P1 67.36%

 

19/2

 

Tidaholmbygdens HK: Elim Almgren - Joy, 8:a 100cm A:0+A:0

 

 

MARS

 

4/3

 

Mariestads RK: Linn Forsström - Cherry IV, 4:a LB:1 65.86%

 

17/3

 

Båstads RK: Wilma Björk - Ängsgårdens Izzy, 3:a LA:P1 65.78% + 3:a LA:1 67.36%

 

24/3

 

Gripens RF: Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 2:a LA:P1 65.0%

 

17/3

 

Torns RF: Wilma Björk - Ängsgårdens Izzy, 3:a Lagtävlan för Ponnyallsvenskan 2003 66.57%

 

Harplinge RK: Petronella Sjösten- Ängsgårdens Loola, 1:a 90cm A+0

 

18/3

 

Ryttarkamraterna Kumla: Linn Forsström - Cherry IV, 1:a LB:1 74.14%

 

25/3

 

Sundsvalls RK: Moa Lundgren - Hembys Secilia , 5:a 100cm A:0

 

31/3

 

Bollnäs RS: Victoria Falck Brismark - Ängsgårdens Gipsy, 3:a LA:1 63.15%

 

Torns RF: Caroline Kristensen - Wilma IV, 1:a LA:1 70.52%

 

 

APRIL

 

1/4

 

Köpings RK: Linn Andersson - Bailey, 3:a LA:1 66.05%

 

3/4

 

Nordhallands RK: Sandra Nilsson - Ängsgårdens Käck, 4:a FEI.Ind.mästerskapspr. 62.76%

 

8/4

 

Hästhagens RF: Caroline Kristensen - Wilma IV, 2:a LA:P1 67.01%

 

9/4

 

Rättviks RK: Victoria Falck Brismark - Ängsgårdens Gipsy, 2:a LA:1 65.00%

 

Sundsvalls RK: Moa Lundgren - Hembys Secilia , 6:a 110cm A:0+A:0

 

15/4

 

Malmö RK: Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory , 5:a Lagtävlan för Ponnyallsvenskan 2003 64.57%

 

Båstads RK: Wilma Björk - Ängsgårdens Izzy, 2:a Lagtävlan för Ponnyallsvenskan 2003 63.71%

 

21/4

 

Kumla RK: Linn Forsström - Cherry IV, 8:a LA:1 62.63%

 

29/4

 

Dagstorportens RF: Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory , 4:a LA:1 66.57%

 

Dagstorpsortens RF: Caroline Kristensen - Wilma IV, 2:a LA:1 68.15% + 1:a LA:P1 67.63%

 

 

MAJ

 

1/5

 

Grums RK: Linn Forsström - Cherry IV, 3:a Lagtävl.f. ponnyallsv. 64.28%

 

5/5

 

Tollstad Hästsportklubb: Sara Muhrman - Ängsgårdens Ferlin, 6:a 90cm A+0

 

12/5

 

Ringsjöortens Lantliga RF: Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory , 1:a LA:1 70.26%

 

Ringsjöortens Lantliga RF: Wilma Björk - Ängsgårdens Izzy, 2:a LA:P1 64.03%

 

Ringsjöortens Lantliga RF: Elin Fors - Vernons Veuve Clicquot, 2:a LA:P1 68.15%

 

18/5

 

Malmö RK: Elin Feltd Petersson - Ängsgårdens Ozzy, 6:a LA:1 62.36

 

Bollnäs RS: Moa Lundgren - Hembys Secilia , 2:a 110cm A:0 MSV B + 7:a 100cm A:0+A:0

 

20/5

 

Sösdalaortens lantl.RF: Elin Fors - Vernons Veuve Clicquot, 1:a LA:1 63.42% + 1:a LA:2 61.16%

 

27/5

 

Årsta Runstens SRF: Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 1:a LA:P1 67.71% + 4:a LA:P1 förklass 63.68%

 

 

JUNI

 

2/6

 

Härnösands RK: Moa Lundgren - Hembys Secilia, 2:a LB A:0+A:0 Mountain Horse Cup + 2:a MSV:B

 

3/6

 

Stävie RF: Ellinor Sjögren - Ängsgårdens Loola, 8:a LB A:0+A:0 Mountain Horse Cup

 

Säterbygdens RK: Viktoria Falck Brismark - Ängsgårdens Gipsy, 2:a LA:1 64.47%

 

9/6

 

Åsbo RF: Wilma Björk - Ängsgårdens Izzy, 7:a FEI Ind.mä. 66.09%'

 

Sundsvalls RK: Moa Lundgren - Hembys Secilia, 1:a 90cm A:Stil

 

17/6

 

Åsbo PK: Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory, 4:a LA:P1 61.57% + 3:a LA:1 68.42%

 

 

JULI

 

5/7

 

Dagstorpsortens RF: Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 5:a LA A:0

 

6/7

 

Dagstorpsortens RF: Wilma Björk - Ängsgårdens Izzy, 4:a FEI inled. 67.58% + 4:a FEI lagtävl. 67.6% + 5:a FEI Ind.mä 65.61%

 

Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory 8:a LA:1 68.42% + 10:a LAg.ponnyall. 67.42% + 9:a LA:4 63.49%

 

14/7

 

Njurunda RF: Viktoria Falck Brismark - Ängsgårdens Gipsy, 4:a LA:1 64.73% + 2:a LA:P1 61.57%

 

26/7

 

Näsets RS: Moa Lundgren - Hembys Secilia, 2:a 100 cm, A:1a, 80-110 LA

 

28-29/7

 

Jönköpings FK: Wilma Björk - Ängsgårdens Izzy, 9:a FEI lagtävl. 65.38% + 1:a FEI lagtävl. 67.86%

 

Falu RK: Linn Andersson - Bailey, 1:a LA:1 71.84%

 

 

Augusti

 

2/8

 

Örnsköldsviksortens RF: Moa Lundgren - Hembys Secilia, 3:a 90 cm A:0+A:0 + 3:a 90 cm A:stil

 

4/8

 

Österlens RF: Ellinor Sjögren - Ängsgårdens Loola, 3:a 100cm A:0+A:0

 

5/8

 

Mantorps RF: Elim Almgren - Joy, 2:a Kompislag 63.5+0+1.2

 

11/8

 

Flyinge RF: Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory, 1:a 90cm A:0+A:0

 

Sandra Nilsson - Ängsgårdens Käck, 2:a LA:P1 66.84%

 

Elin Feltd Petersson - Ängsgårdens Ozzy, 7:a LA:1 62.1%

 

Föreningen för Eq: Wilma Björk - Ängsgårdens Izzy, 9:a FEI ind. 66.74%

 

Östra Sörmlands Lantliga RF: Linn Andersson - Bailey, 3:a LA:P1 65.26%

 

12/8

 

Frosta RF: Frida Hammarlund - Ängsgårdens Karl, 4:a LA:P1 63.15%

 

Föreningen för Eq: Wilma Björk - Ängsgårdens Izzy, 4:a FEI ind. 65.52%

 

19/8

 

Ånge RK: Moa Lundgren - Hembys Secilia, 1:a 90 cm A:1 LAG

 

25/8

 

Åsbo PK: Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 7:a 100cm A:0 + 1:a 110 A:0 Skånskt Mästerskap lag + 4:a 100cm A:0 Skånskt mästerskap individuellt

 

 

September

 

1/9

 

Timrå Hästsportförening: Moa Lundgren - Hembys Secilia, 3:a 100 cm A:0+A:0

 

8/9

 

Åstorpsortens RF: Izabella Almquist - Zinderella, 4:a 100 cm A:0+A:0 + 3:a 100cm A:0

 

9/9

 

Sundsvalls FK: Moa Lundgren - Hembys Secilia, 2:a 90 cm A:0+A:0

 

14/9

 

Tågarpsortens Lantliga RF: Elim Almgren - Joy, 2:a P80 tom 13 år Moutain Horse Stil SM 67.62+42+1

 

16/9

 

Åstorpsortens RF: Wilma Björk - Ängsgårdens Izzy, 4:a FEI ind. 64.75% + 8:a LA:P1 66.4%

 

22/9

 

Trossnär FRK: Elim Almgren - Joy, 4:a P90 63.33+0+9.2

 

26/9

 

Perstorps KRS: Frida Wallin - Figaro LS, 1:a 90cm A

 

29/9

 

Huddiksvalls RK: Viktoria Falck Brismark - Ängsgårdens Gipsy, 1:a LA:1 62.36%

 

 

Oktober

 

13/10

 

Kinda RF: Sara Muhrman - Ängsgårdens Ferlin, 8:a 90cm A:0+A:0

 

31/10

 

Borås Fältrittklubb: Izabella Almquist - Zinderella, 1:a 95 cm, A, SvRF 6-åringar Warm Up + 8:a 100 cm, A, SvRF 6-åringar omgång 1 + 1:a 100 cm, A, SvRF 6-åringar omgång 2 + 3:a 100 cm, A, SvRF 6-åringar omgång 3

 

 

November

 

3/11

 

Dagstorpsortens RF: Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory, 1:a Lagtävlan 65.42% + 2:a LA:P1 68.68%

 

4/11

 

Nordhallands RK: Wilma Björk - Ängsgårdens Izzy, 8:a FEI Ponnykür 66.0%

 

10/11

 

Åsbo PK: Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 3:a 100cm A:0

 

11/11

 

Lillhagens RK: Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory, 1:a LA:1 68.94%

 

 

Resultat 2012

 

(Ängsgårdens inackorderingar)

 

MARS

 

3/3

 

Nordhallands RK: Josefine Ivarsson-Mårtensson- Top Nemo, 5:a FEI Lag. 66.41%

 

4/3

 

Nordhallands RK: Josefine Ivarsson-Mårtensson- Top Nemo, 5:a FEI Lag. 65.64%

 

17/3

 

Färs Härads RF: Jannie Persson - Malcom M, 8:a LA:3. 61.61%

 

 

APRIL

 

8/4

 

Hästhagens RF: Josefine Ivarsson-Mårtensson- Top Nemo, 4:a FEI Ponnykür. 69.25%

 

9/4

 

Hästhagens RF: Josefine Ivarsson-Mårtensson- Top Nemo, 6:a FEI Ind. mästerskapspr. 65.04%

 

28/4

 

Hässleholms HS: Josefine Ivarsson-Mårtensson- Top Nemo, 5:a FEI Ind. mästerskapspr. 66.34%

 

 

MAJ

 

13/5

 

Södra Sallerups RF: Jannie Persson - Malcom M, 2:a LA:3. 65.48% + 8:a LA:4 64.39%

 

26/5

 

Klippans RK: Josefine Ivarsson-Mårtensson- Top Nemo, 1:a FEI Lag 71.36% + 3:a FEI Ind. mästerskapspr. 66.91%

 

27/5

 

Ringsjöortens Lantliga RF: Helena Andersson - Saga JSA, 4:a MSV:C2 67.33%

 

 

JUNI

 

6/6

 

Åsbo RF: Helena Andersson - Saga JSA, 2:a MSV C:1. 68.08%

 

 

JULI

 

20/7

 

Helsingborgs FK: Jannie Persson - Malcom M, 26:a MSV:C1 62.34%

 

 

September

 

23/9

 

Willands RF: Nina Bågemark - Archibald, 2:a LA:4 63.9% + 2:a MSV:C1 65.11%

 

Oktober

 

6/10

 

Sydslättens RF: Nina Bågemark - Archibald, 2:a MSV:C1 68.08% + 3:a MSV:C2 67.55%

 

 

November

 

4/11

 

Skabersjöortens RF: Nina Bågemark - Archibald, 3:a MSV:C2 67.55%

 

11/11

 

Trolleholms RF: Emma-Petronella Pegers - Zwiwl Firfod, 6:a LA:3 66.12% + 11:a MSV:C1 64.46%

 

Anna Stjärnkvist - Malcom M 3:a LA:3 67.74%

 

 

Resultat 2011

 

NOVEMBER

 

5/11

 

Linköpings FK: Sara Muhrman - Ängsgårdens Ferlin, 4:a LA A:0+A:0

 

6/11

 

Bollnäs RS, Victoria Falck Brismark - Ängsgårdens Gipsy, 1:a LB:1 65.17% + 2:a LA:1 53.15%

 

Dagstorpsortsens RF, Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 6:a L:A A:0 + 2:a MSV B A:0+A:0

 

19/11

 

Mjölby RK: Sara Muhrman - Ängsgårdens Ferlin, 1:a LA A:0

 

Gärds RF: Madeleine Nordström - Zelotic Swallow, 3:a LC:2 65.23%

 

20/11

 

Ängelholms RF: Sandra Nilsson - Ängsgårdens Käck, 1:a reg LA 68.00%

 

 

OKTOBER

 

1/10

 

Ljunits-Herrestad RF, Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory, 1:a LA:3 65.78%

 

8/10

 

Christinehamns RK: Sofia Röhs - Ängsgårdens Icarus, 2:a LC:1 66.29%

 

9/10

 

Föreningen Rengsjöhästen: Victoria Falck Brismark - Ängsgårdens Gipsy, 1:a 70cm Clear Round + 9:a 80cm A:0+A:0

 

15/10

 

Lillhagens RK, Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory, 3:a LA:1 67.63%

 

17/10

 

Orsa RK, Victoria Falck Brismark - Ängsgårdens Gipsy, 7:a Lb:1 60,69% + 8:a LA:1 51.05%

 

22/10

 

Hudiksvalls RKS, Victoria Falck Brismark - Ängsgårdens Gipsy, 6:a LB:1 61.37% + 6:a LA:1 68.78%

 

23/10

 

Flyinge RF, Nat. Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 7:a MSV A A:1a

 

 

SEPTEMBER

 

9/9

 

CSIJ-A /CSIP, Nat. Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 6:a L:A A:0 + 6:a L:A+5 A:0

 

10/9

 

Ringsjöorten, Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory, 2:a LA:1 68.15% + 3:a LA:4 62.68%

 

Sydslättems RF, Nat. Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 4:a L:A A:0+A:0 + 17:a MSV B A:0

 

17/9

 

Willands RF, Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory, 4:a LA:1 63.15%

 

 

AUGUSTI

 

7/8

 

Skabersjöortens RF, Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory, 5:a LA:1 66.57%

 

20/8

 

Flyinge RF, Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory, 5:a LA:1 68.15%

 

Wilma Björk - Ängsgårdens Izzy, 3:a LA:1 68.42% + 2:a LA:P1 66.31%

 

21/8

 

Björklinge RF: Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 1:a LA:P1 69.47% + 1:a LA:P2 72.6%

 

Falkenbergsortens RF: Frida Femling - Ängsgårdens Loola, 1:a P70 65.5+0+0

 

 

JULI

 

1/7

 

Tingsryds RK: Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 4:a LB A:0+A:0

 

Karlstad RK: Wilma Björk - Ängsgårdens Izzy, 5:a FEI Lagtävlan 63.14%

 

2/7

 

Ljuslingsbackens fälttävlansförening: Sara Muhrman - Ängsgårdens Ferlin, 3:a P80 58.57+0+999

 

17/7

 

Jönköpings FK: Wilma Björk - Ängsgårdens Izzy, 8:a FEI Lagtävlan 64.07%

 

Helsingborgs FK: Sandra Nilsson - Ängsgårdens Käck, 3:a LA:P1 67.89%

 

26/7

 

Bollnäs RS, Victoria Falck Brismark - Ängsgårdens Gipsy, 9:a LB:1 60,34% + LA:1 7:a 51.05%

 

27/7

 

Bollnäs RS, Victoria Falck Brismark - Ängsgårdens Gipsy, 5:a LB:1 61,37% + LA:1 6:a 54.21%

 

28/7

 

Dagstorpsortens RF, Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory, 1:a LB:1 68.96% + 1:a LA:1 68.42%

 

31/7

 

Dagstorpsortens RF: Emma Lampeitl - Hjertrud, 3:a LA:1 68.15% + 2:a Lagtävlan 66.28% + 1:a Lilla Rundan LA:4 69.67%

 

 

JUNI

 

4/6

 

Stävie: Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 1:a LA hopp 0+0

 

11/6

 

Frosta RF: Emma Lampeitl - Hjertrud, 1:a LC

 

12/6

 

Kumla RK: Sara Muhrman - Ängsgårdens Ferlin, 6:a MSV B A:0

 

17/6

 

Halmstads FK: Frida Femling - Ängsgårdens Loola, 1:a LB

 

 

MAJ

 

29/5

 

Leksand: Victoria Falck Brismark - Ängsgårdens Gipsy, 4:a LB:1 67,24%

 

29/5

 

Åstorp Nationell, Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 6:a MsvB hopp 0+0

 

Leksands RK, Victoria Falck Brismark - Ängsgårdens Gipsy, 4:a LB:1 67,24% + LA:1 5:a 55.78%

 

28/5

 

Hästhagen: Emma-Petronella Pegers - Zwiwl Firfod, 2:a LB:2 68,00%

 

Skabersjöortens RF: Hanna Ulvesten - Ängsgårdens Energy 1:a 70cm A

 

28/5

 

Klippan: Wilma Björk - Ängsgårdens Izzy RNF 174, 6:a FEI:s Mästerskap 64,211%

 

14/5

 

Ringsjöorten: Wilma Björk - Ängsgårdens Izzy RNF 174, 2:a LA:P1 71,316%

 

Wilma Björk - Ängsgårdens Izzy RNF 174, 3:a Lagtävlan ponnyallsvenskan 67,143%

 

Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory, 1:a LB:1 63.79% + 7:a LA:1 65.26%

 

Flensbygdens RF: Johanna Arbell - Ängsgårdens Chezz 7:a 80cm A:0+A:0

 

8/5

 

Hudiksvalls RKS, Victoria Falck Brismark - Ängsgårdens Gipsy, 1:a 70cm Clear Round + 11:a 80-90cm A:0+A:0

 

8/5

 

Åsbo PK: Wilma Björk - Ängsgårdens Izzy RNF 174, 1:a LA:P1 70,78%

 

Wilma Björk - Ängsgårdens Izzy RNF 174, 1:a Lagtävlan ponnyallsvenskan 70,0%

 

Sandra Nilsson - Ängsgårdens Käck, 4:a LA:P1 67,1%

 

Kinda RF: Sara Muhrman - Ängsgårdens Ferlin, 1:a P70 64.5+0+0

 

1/5

 

Trelleborg: Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 1:a LA hopp 0+0

 

Tunalids RK: Victoria Falck Brismark - Ängsgårdens Gipzy, 3:a LC:1 63.1% + 5:a LA:1 48.15%

 

Dagstorpsortens RF, Ida Andersson - Ängsgårdens Hickory, 1:a LB:1 66.89%

 

Eskilstunaortens RF: Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 4a FEI:s Mästerskap 64,73%

 

 

APRIL

 

24/4

 

Hofors RS, Victoria Falck Brismark - Ängsgårdens Gipsy, 8:a LB:1 56,55% + 2:a LA:1 53.94%

 

22/4

 

Hästhagen: Frida Hammarlunda - Ängsgårdens Karl, 1:a LB hopp 0+0

 

17/4

 

Högbo: Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 3a FEI:s Mästerskap 62,89%

 

10/4

 

Sydslätten Nationell: Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 2:a LA + 4:a MSVB

 

9/4

 

Jönköpingsfältrittklubb: Sara Muhrman - Ängsgårdens Ferlin, 8:a LB A:0+A:0

 

3/4

 

Åsbo RF: Sandra Nilsson - Ängsgårdens Käck, 3:a LA:P1 64.21%

 

Sandra Nilsson - Ängsgårdens Käck, 5:a LA:P1 64,73%

 

Emma Lampeitl - Hjertrud, 4:a LA:P1 63,42%

 

2/4

 

Bollnäs RS, Victoria Falck Brismark - Ängsgårdens Gipsy, 2:a LC:1 67,407%

 

2/4

 

Aros RS: Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 1:a Lagtävlan ponnyallsvenskan 66,85%

 

Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 2:a LA:P1 66,31%

 

 

MARS

 

26/3

 

Trelleborg: Linnea Andersson - Ängsgårdens E'Philip, 3:a LC:2 66,42%

 

Linnea Andersson - Ängsgårdens E'Philip, 7:a LB:1 67,58%

 

13/3

 

Trolleholm: Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 1:a LA 0+0

 

Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 3:a MSV:B 0+0

 

6/3

 

Köpings RK: Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 1:a LA:1 67,63%

 

Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 1:a (8st startande) LA:P1 61, 579%

 

6/3

 

Laholm: Frida Femling - Ängsgårdens Loola, 4:a LB 0+0

 

6/3

 

Skabersjö: Linnea Andersson - Ängsgårdens E'Philip, 4:a LC:2 69,28%

 

5/3

 

Torns RF: Frida Hammarlund - Ängsgårdens Karl, 1:a LC 0+0

 

 

FEBRUARI

 

6/2

 

Flyinge RF: Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 5:a LB 0+0

 

 

JANUARI

 

8/1

 

Helsingborgs FRK: Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 5:a LB 0+0

 

 

Resultat 2010

 

11/12 RK Styringe Stall, Matilda Nilsson - Ängsgårdens Loola, 4:a LC hoppn 0+0

 

5/12 Åsbo PK, Petronella Bengtsson - Ängsgårdens Karl, 2:a LB hopp 0+0

 

28/11 Malmö RK, Sandra Nilsson - Ängsgårdens Käck, 2:a LA:1 67,63%

 

6/11 Dagstorp, Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 2:a LA hoppn 0+0

 

Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 7:a LA hoppn 0+0

 

Petronella Bengtsson - Ängsgårdens Karl, 1:a LC hoppn 0+0

 

2:a LB hoppn 0+0

 

31/10 Perstorp, Maja Johansson - Ängsgårdens Dylan, 4:a LB + 5cm hoppn 0+0

 

30/10 Skabersjö, Petronella Bengtsson - Ängsgårdens Karl, 4:a LA hoppn 0+0

 

16/10 Gripens RF, Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 1:a LA:4 67,07%

 

9/10 Karlstad, Jenny Sandberg - Catmint Meadow, 3:a LB + 5cm hoppn

 

2/10 Laholm, Petronella Bengtsson - Ängsgårdens Karl, 4:a LB hoppn.

 

2/10 Cristinehamn, Emma Nykvist - Ängsgårdens Icarus, 2:a LC:1 66.667%

 

26/9 Skabersjö, Sandra Nilsson - Ängsgårdens Käck, 2:a LA:1 66,84%

 

17/9 Ljungby, Petronella Bengtsson - Ängsgårdens Karl, 2:a LB hoppn.

 

12/9 Åsbo RF, Josefine Smedberg - Ängsgårdens Izzy, 1:a LA:1 67,89%

 

11/9 Ringsjöorten, Sandra Nilsson - Ängsgårdens Käck, 2:a LA:P1 65%

 

5/9 Båstad, Petronella Bengtsson - Ängsgårdens Karl, 2:a LB hoppn.

 

21/8 Nuntorp, Jenny Sandberg - Catmint Meadow, 3:a LB hoppn 0+0 Klara Cup

 

29/8 Dagstorp Derbyt, Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, Final Lilla Rundan 2:a LA:4 68, 37%

 

Kval 2 3:a Lagtävlanspr. 71,14%

 

29/7-1/8 New Forest Mästerskapen Vetlanda,

 

Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 1:a LA:1 76,316%

 

Emma Lampeitl - Vernons Veuve Clicquot RNF 149, 4:a LA:1 70,263%

 

Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, 2:a LA:1 67,895%

 

5:a LA:4 62,195 NF-Mästerskapet i dressyr

 

Linnea Jönsson - Jipe Taube, 1:a LA:1 69,211%

 

- Grattis till vinsten i Championatet LA! 1:a LA NF-Mästerskapet hoppning

 

Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 1:a LA:4 71,463% NF-Mästerskapet i dressyr

 

1:a LA:1 72,632%

 

Petronella Bengtsson - Ängsgårdens Karl, 2.a LB:0 68,438%

 

2:a Kombination LB

 

3:a LB hoppning

 

5:a LA hoppning

 

Victoria Trulsson - Ghinie (e.Rolökke Swallow), 3:a LC:2 70,357%

 

1:a Engelsk Ridklass 21, 91p

 

Sofia Bengtsson - Capri III (e.V.V.Clicquot) 2:a Engelsk Ridklass 23, 86p

 

Frida Femling - Ängsgårdens Loola, 1:a LC hoppning

 

2:a Kombination LC

 

Sara Muhrman - Ängsgårdens Ferlin, 4:a LB:0 65,625%

 

3:a Kombination LB

 

Jenny Sandberg - Catmint Meadow (e.Rolökke Swallow) 2:a Championatet LA

 

15/8 Roskilde Danmark, Dansk New Forest Festival 2010, Rolökke Swallow ELIT-premierad

 

samt Overall Champion BIS med öppen votering.

 

Domare: Henk Shoone, Gill Wright och Dionis McNair

 

24/7 Båstad, Josefine Smedberg - Ängsgårdens Izzy RNF 174, 1:a LA:P1 66,05%

 

17/7 Kågeröd, Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, 1:a Lagtävlanspr. 69,429%

 

Ludwig Wilkén - Ängsgårdens Izzy RNF 174, 3:a LA:P1 68,158%

 

3-4/7 Karlstad nat, Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 1:a FEI:s Lagtävlan 63,98%

 

2:a FEI:s Mästerskap 65,78%

 

2:a FE:s Mästerskap 64,12%

 

19/6 Örebro, Jenny Sandberg - Catmint Meadow (e.Rolökke Swallow), 5:a LA hoppning

 

19/6 Sösdala, Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, 1:a LA:P1 66,84%

 

3:a LA:1 68,68%

 

Emma Lampeitl - Vernons Veuve Clicquot RNF 149, 1.a LA:1 66,579%

 

19/6 Kvibille, Frida Fembling - Ängsgårdens Loola, 3:a hoppn 0+0 Mountain Horse Ponny Cup

 

19/6 Västerviksorten, Sara Muhrman - Ängsgårdens Ferlin, 5:a LA hoppning 0+0

 

18/6 Gripen, Lee Fredriksson - Electra, 1:a LA:P1 66,842%. Sparbanken Rekarne Ponnycup, Stora Rundan

 

6/6 Åsbo PK, Emma Lampeitl - Vernons Veuve Clicqout RNF 149, 1:a LA:1 69,737%

 

29/5 Årsta Runsten nat, Globenkval, Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 2:a FEI:s Mästerskap 63,68%

 

23/5 Södra Sallerup, Frida Fransson - Zelotic Swallow, 1:a LA:1 65, 263%

 

16/5 Kågeröd, Ludwig Wilken - Ängsgårdens Izzy RNF 174, 2:a LA:P1 66,579%

 

13/5 Grännabygden, Sofie Hammargren - Ängsgårdens Convoy, 1:a LB:1 66,207%

 

9/5 Wittvång, Jenny Sandberg - Catmint Meadow, 3:a LA hoppning

 

8/5 Östervåla, Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 1:a LA:P1 74,21%

 

1:a LA:P2 70,4%

 

2/5 Staffanstorp, Elin Feldt Petersson - Ängsgårdens Higgins, 2:a LB:1 68,276%

 

1/5 Dagstorp, Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, 3:a LA:1 66, 316%

 

Hanna Fors - Ängsgårdens Energy, LC:2 66,071%

 

25/4 Flensbygden, Lee Fredriksson - Electra, 1:a LA:P1 72,1%

 

25/4 Åstorp, Ludwig Wilken - Ängsgårdens Izzy RNF 174, 1:a LA:1 70, 263%

 

24/4 Åstorp, Sandra Nilsson - Ängsgårdens Käck, 5:a LB:1 66,207%

 

18/4 Hässleholm, Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, 4:a FEI:s Lagtävlan 66,204%

 

11/4 Malmö Ridklubb, Elin Feldt Petersson - Ängsgårdens Higgins, LB:1 66,897%

 

10/4 Flyinge RF, Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, 3:a Lagtävlan för Ponnyallsvenskan 70,571%

 

Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, LA:P1 66,316%

 

10/4 Åsbo RF, Ludwig Wilken - Ängsgårdens Izzy RNF 174, 3:a Lagtävlan för Ponnyallsvenskan 71,429%

 

Ludwig Wilken - Ängsgårdens Izzy RNF 174, (4:a) LA:1 68,158%

 

4/4 Hästhagen, Ludwig Wilken - Ängsgårdens Izzy RNF 174, 1:a FEI:s Inledande 69,737%

 

2/4 Hudiksvall, Matilda Sundholm - Ängsgårdens Gipsy, 1:a LA:1

 

28/3 Färs, Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, 1:a LA:P1 70,00%

 

Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, 4:a Lagtävlan för Ponnyallsvenskan 69,714%

 

21/3 Ljungby, Ludwig Wilken - Ängsgårdens Izzy RNF 174, 1:a LA:1 69,74%

 

20/3 Ljungby, Ludwig Wilken - Ängsgårdens Izzy RNF 174, 3:a Lagtävlan för Allsvenskan 68,57%

 

14/3 Viarp, Hanna Dalhusen - Bailey, LC:2 Clear Round 68,9%

 

Hanna Dalhusen - Bailey, LB:1 2:a 67,2%

 

6/3 Skabersjö, Maja Holmqvist - Ängsgårdens Frida, (3:a) LA:P1 65,526%

 

Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, (4:a) LA:P1 67,105%

 

Ridsport nr.1 januari, Marie Nilsson - Hot Lips och Cliff (e.Rolökke Swallow) rankade som 5:e bästa körponnyekipage i Sverige! Idel lovord över Marie samt komplimangen "kör två riktigt fina New Forest-ponnyer".

 

 

Resultat 2009

 

28 Ängsgårdens-ponnyer hade löst tävlingslicens enligt ridsports hemsida 2009

 

Ängsgårdens Big - Matilda Stambeck, 2:a plats rankinglista för New Forest inom Dressyr kategori C

 

29/11 Trelleborg, Johanna Johansson - Ängsgårdens Higgins, (3:a) LB:1 68,276%

 

28/11 Lillhagen, Petronella Bengtsson - Ängsgårdens Karl, debutera LA+5cm

 

22/11 Torn, Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, 2:a LA:4 67,561%

 

Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, 2:a LA:1 66,842%

 

Maja Holmqvist - Ängsgårdens Frida, 2:a LA:1 61,842%

 

31/10 Perstorp, Petronella Bengtsson - Ängsgårdens Karl, 2:a LA hoppning

 

Petronella Bengtsson - Ängsgårdens Karl, 3:a LB+5cm hopning

 

 

Svenskt PonnyDerby 2009

 

28-30/8 Dagstorp, Petronella Bengtsson - Ängsgårdens Karl, 2:a i 7-års Championatet, LA hoppning

 

Sandra Nilsson - Vernons Veuve Clicquot RNF 149, 4:a Lagtävlan för ponnyallsvenskan, 66,571% kval 2

 

Ludvig Wilken - Ängsgårdens Izzy, 6:a LA:1 66,842%, kval 1

 

22/7 Hörby, Ängsgårdens Eliza, Ängsgårdens Izzys moder, fick tyvärr tas bort pga en benfraktur efter ett olyckligt fall i hagen.

 

11/7 Bjärsjölagård, Ängsgårdens Olizzie e.Ä.Izzy fick diplom - 88798 = 40p.

 

Klara Kluck f.-07 e.Ä.Izzy u.Marion II ue.Åstratorps Mowitz, fick 39p.

 

11/7 Kullabygdens RF, Petronella Bengtsson - Ängsgårdens Karl, 4:a LB hoppning

 

14/6 Eskilstuna, Josefin Ivarsson-Mårtensson och Stenbroåsens Carneol tog SM-GULD!!!

 

14/6 Flyinge nationell körning, Marie Nilsson - Hot Lips och Cliff, 3:a Svår körning

 

Fredrik Rahm - Ängsgårdens Gigolo, Ängsgårdens Goliath, Åbackens Faisca och Bridgestep, 5:a Svår körning

 

23/5 Willands, Elin Fors - Ängsgårdens Izzy, 2:a LA:1 67,11%

 

Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, 2:a FEI:s Inledande 66,32%

 

23/5 Sundsvall, Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 2:a FEI:s Mästerskaps 62,89%

 

21/5 Torn, Elin Fors - Ängsgårdens Izzy, 2:a LB:1 73,79%. LA:1 1:a 73,16%

 

16/5 Västervik, Emelie Djerf - Ängsgårdens Emilio, 2:a LA hoppning

 

10/5 Håbo, Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 1:a LA:P1 65,53%

 

9/5 Eksjö, Emelie Djerf - Ängsgårdens Emilio, 5:a LB hoppning

 

7/5 Dorthealyst Morkov, Danmark internationell, Fredrik Rahm - Ängsgårdens Goliath, Ängsgårdens Gigolo och Ängsgården Emma m.fl., Int. Svår Fyrspann 1:a

 

Marie Nilsson - Hotlips och Cliff, Int. Svår par (körning) 4:a. Bästa svenska ekipage

 

1/5 Dagstorp, Elin Fors - Ängsgårdens Izzy, 1:a LA:4 67,15%

 

26/4 Roslagen, Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 3:a FEI:s Mästerskapsprogram 62,98%

 

25/4Åstorpsorten, Elin Fors - Ängsgårdens Izzy, 2:a LA:1 69,74%

 

Hanna Fors - Vernons Veuve Clicquot, 2:a LA:1 67,63%

 

Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, 2:a LA:P1 67,63%

 

samt 4:a LA:1 68,16%

 

19/4 Staffanstorp, Hanna Fors - Vernons Veuve Clicquot, 2:a LA:P1 64,74%

 

18/4 Hässleholm, Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, 2:a LA:2 67,91%

 

11/4 Gärds, Evelina Jörgensson - Hjertrud, 3:a Lätt Fälttävlan

 

29/3 Färs, Mathilda Månsson - Ängsgårdens Higgins, LC:2 71,429%

 

28/3 Högbo, Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 1:a LA:1 67,63%

 

22/3 Hästhagen programridning, Elin Fors - Ängsgårdens Izzy, LA:P1 68,95%

 

Hanna Fors - Vernons Veuve Cliqcuot, LA:P1 70,52%

 

8/3 Enköping nationell, MatildaStambeck - Ängsgårdens Big, 3:a FEI:s Lagtävlan 64,907%

 

7/2 Hässleholm, Petronella Bengtsson - Ängsgårdens Karl, 5:a LA hoppning

 

7/2 Hässleholm, Evelina Jörgensson - Hjertrud, 2:a LB hoppning

 

7/2 Dagstorp, Amanda Baroni - Ängsgårdens Big, 7:a LA:P1 68,68%

 

 

Resultat 2008

 

* Under 2008 hade hela 23 st Ängsgårdens-ponnyer enligt ridsports hemsida löst tävlingslicens!*

 

15/11 Torn, Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, 5:a LA:P1 68,95%

 

18/10 Laholm nationell, Ida Grangefors - Ängsgårdens Dylan, 8:a MsvB hoppning

 

18/10 Kullabygden, Petronella Bengtsson - Ängsgårdens Karl, 3:a LB hoppning

 

18/10 Sydslätten, Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, 1:a LA:1 72,89%

 

11/10 Hässleholm, Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, 5:a FEI:s Inledande 65,53%

 

4/10 Trolleholm, Ida Grangefors - Ängsgårdens Dylan, 2:a MsvB hoppning

 

14/9 Öland, Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, vann en LA:P1 69,73%

 

13/9 Sydslätten, Ida Grangefors - Ängsgårdens Dylan, 4:a i LA hopp och 5:a MsvB hopp

 

31/8 Ringsjöorten, Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, 2:a FEI: Inledande 67,37%

 

29/8 Gamleby, Emelie Djerf - Ängsgårdens Emilio, 9:a LA hoppning

 

16/8 Eksjöorten, Emelie Djerf - Ängsgårdens Emilio, 8:a LA hoppning

 

3/8 Dagstorp, Sara Larson - Vernons Veuve Clicquot RNF149, Vinnare av PonnyDerbyt Lilla Rundan 2008!, LA:4 67,32%

 

3/8 Dagstorp, Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, 2:a i LA:4 66,5%

 

2/8 Dagstorp, Victoria Tällberg - Ängsgårdens Izzy RNF 174, 1:a Lagtävl. ponnyallsvenskan 71,43%

 

2/8 Dagstorp, Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, 2:a i Lagtävl. ponnyallsvenskan 69,43%

 

2/8 Dagstorp, Sara Larson - Vernons Veuve Clicquot RNF 149, 5:a Lagtävl. ponnyallsvenskan 70,57%

 

2/8 Dagstorp, Jonna Persson - Wilma IV, 6:a Lagtävl. ponnyallsvenskan 69,43%

 

1/8 Dagstorp, Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, 1:a LA:2 69,07%

 

1/8 Dagstorp, Sara Larson - Vernons Veuve Clicquot RNF 149, 2:a LA:2 70,93%

 

1/8 Gytorp, Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 2:a LA:4 69,51%, samt 2:a LA:4 71,94%

 

1/8 Dagstorp, Victoria Tällberg - Ängsgårdens Izzy, 3:a LA:2 66,51%

 

10/7 Nebanice, Tjeckien internationellt; Fredrik Rahm - Ängsgårdens Emma, Ängsgårdens Goliath m.fl, 2:a Int. Svår Fyrspann körning

 

4/7 Västervik, Emilie Djerf - Ängsgårdens Emilio, 3:a LB hoppning

 

28/6 Kågeröd, Ida Grangefors - Ängsgårdens Dylan, 2:a LA hoppning

 

6/6 Frosta nationell, Ida Grangefors - Ängsgårdens Dylan, 4:a MsvB hoppning

 

6/6 Södra Sallerup, Amanda Baroni - Ängsgårdens Hickory, 2:a LA:P1 65%

 

25/5 Skaraborg, Lady Stardust (f.-07 e.Ängsgårdens Izzy) Res BIR

 

24/5 Perstorp, Denise Hansen - Ängsgårdens Herton, 7:a LA hoppning

 

11/5 Staffanstorp, Sara Larson - Vernons Veuve Clicquot RNF 149, 2:a Lagtävl. ponnyallsvenskan 68,86%

 

30/3 Uppsala, Matilda Stambeck - Ängsgårdens Big, 2:a LA:1 på 67,89% samt 2:a på 75,71% i Lagtävl. ponnyallsvenskan

 

23/3 Sofie Hammargren - Ängsgårdens Convoy, 3:a i LB:1 på 65,17%

 

23/3 Västervik, Emelie Djerf - Ängsgårdens Emilio, 1:a samt 3:a LB hoppning

 

15/3 Ljungby, Sara Larson - Vernons Veuve Clicquot RNF 149, 6:a Lagtävl. ponnyallsvenskan 67,71%

 

 

Resultat 2007

 

9/9 Ringsjön, Mathilda Månsson - Ängsgårdens Izzy RNF 174, 1:a LA:4 71,03% (bland storhästar)

 

18/8 Gärds, Mathilda Månsson - Ängsgårdens Izzy RNF 174, 5:a LA:4 67,69% (bland storhästar)

 

12/8 Frosta, Ida Gangefors - Ängsgårdens Dylan, 2:a MsvB hoppning

 

9/6 Grans, Mikaela Mäki - Hembys Mercury, 6:a LB:1 71,15%

 

19/5 Borås, Sofie Hammargren - Ängsgårdens Convoy, 3:a LB:1 68,85%

 

 

Resultat 2006

 

Vernons Veuve Clicquot RNF 149 fick under 2008 sammanlagt 206 championatspoäng!

 

12/8 SMPonnyDressyrWillands, Vernons Veuve Clicquot RNF 149 - Mathilda Månsson, 1:a B-Finalen FEI:s Mästerskapsprogram 68,25%

 

 

Resultat 2005

 

17-18/9 Halmstad, Mathilda-Ängsgårdens Izzy segrade i 5-års championatet i dressyr!!

 

3/9 Trögds ,Lilian Gustavsson-Octavia 1:a LA o 2:a MSVB hoppning.

 

20/8 Åstorp, Mathilda-Ängsgårdens Izzy 1:a LB:1 66,92%, 2:a LC:2 72,50% Frida-RuterWilton 1:a LB:1 o LA:1

 

Mathilda o Ängsgårdens Izzy färdig kvalade till 5-års championatet!!

 

6/8 Ringsjöortens, Mathilda-Ängsgårdens Izzys tävlingsdebut precis utanför plac. i LB:1 o LB:2 63,33% ett kval klart till championatet.

 

Frida-Ruter Wilton 1:a LB:1 67,31%

 

5/6 Åsbo, Mathilda o Champers 1:a LA:P1, 2:a LA:4

 

2/4 Skepparslöv, Frida o Ruter Wilton 1:a LA:I 69%

 

2-3/4 Ängsgårdens Izzy premierades och gjorde ett fantastiskt bruksprov med Malin!! (läs mer på Izzy's egen sida)

 

20/3 Färs, Mathilda - Sprite(C) och Cia - Queen of Faith (D) segrade LA:P1.

 

1/2 Matilda o Emilio blev Åstorportens RF:s 3:dje bästa hopponnyekipage 2004.Fam. Hovfendahl meddelar att Emilio är såld till Västervik.Vi hoppas att han får det lika bra hos den nya ägaren som han har haft det hos dem.

 

5/1 Helsingborg Trettonspelen, Matilda Hofvendahl-Ängsgårdens Emilio 6:a LB hoppning, Julia Andersson-Ängsgårdens Björne 9:a LB hoppning.

 

Mathilda o Sprite 2:a i dressyrchampionatet efter ett fantastiskt år endast slagna av oslagbara ekipaget Lina Crabbe-Julia.

 

 

Resultat 2004

 

Mathilda-Sprite hade ca 15 placeringar varav sex segrar o fem andra placeringar under slutet av året vilket borde väga tungt i kampen om championatet i dressyr.

 

Hembys Jupiter-Martina HolzKarlsson samlade ihop fina 74p i dressyr LA-FEI.

 

4/12 Åsbo, Matilda Hofvendahl-Ängsgårdens Emilio 5:a LB reg. hoppning

 

13/11 Flyinge, Johanna Linder-Hedberg-Smedhults Äss 4:a LB hoppning, Anna Olsson-Ängsgårdens Goliath 5:a LC o LB hoppning

 

23/10 Kullabygden, Matilda Hofvendahl-Ängsgårdens Emilio 2:aLB reg.hoppning

 

15/8 SM Dressyr Mathilda-Sprite Bronsmedalj, 2:a FEI kür 70,05% , 0,10% från seger

 

7/8 Frosta, Charlotte Strid-Ängsgårdens Ferlin upprepade sin 2:a plac i MSVB hoppning

 

31/7 NF SM Mathilda Månsson-Vernons Veuve Clicquot 2:a NF SM dressyr,Emmy Örn-Mac Gywer II (e Rolökke Swallow-Skogs Max) 2:a i Championatet (kat.D) 3:a NF SM hoppning

 

23/7 Strömsholm, Lilian Gustavsson -Octavia (e.Rolökke Swallow-Smedhults Cavat) 1:a MSVB hoppning

 

23/7 Österlen, Anna Olsson-Ängsgårdens Goliath 3:a LC hoppning

 

10/7 Färs, Anna Olsson-Ängsgårdens Goliath 1:a LC hoppning, Sandra Larson-Ängsgårdens Ephilip 4:a LC hoppning

 

19-20/6 Willands,Mathilda och Sprite 1:a FEI kür 75.50%, FEI mäst.71%, 2:a FEI lagt.68%

 

5/6 Åsbo, Mathilda och Sprite 1:a LA:4 69%, 1:a LA:P1 67%, Mimmi och Curre 3:a LB:162%, 5:a LA:1 66%.

 

31/5 Hemmeslöv, Mimmi- Absolut Curant 1:a LA:1 68%,3:a LB:1 62%

 

23/5 Trolleholm, Mathilda och Champers 1:a FEI: inl. 65%, 2:a LA:4 64%

 

22/5 Trolleholm, Cecilia Björkman -Zelotic Swallow, 2:a LB:1 63%, Frida Ragnarsson-Ruter Wilton, 1:a LB:1 66%, 5:a LC:2 62%

 

20/5 Åsbo, Katja Sleth-Ängsgårdens Chezz, 3:a o 4:a LC hoppning

 

15/5 Willands, Cia Olsson- Queen of Faith (Swallow dotter) FEI:inl. 6:a 63%

 

9/5 Kågeröd, Mathilda Månsson och Sprite 1:a LA:P1 72%, 1:a LA:2 68%

 

8/5 Kågeröd; Mimmi Swalenius, Absolut Curant 1:a LA:1 64%, 1:a LB:1 65%

 

1/5 Össjö, Josefin Hansson-Ängsgårdens Fart 1:a LC hoppning

 

25/4 Torns, Ängsgårdens Gigolo färdigkvalad till 6 års championatet i dressyr.Mathilda 1:a LA:1 67% med Champers, 1:a även med sin Sprite LA:5 70%, 2:a FEI:inl. 65%, Mimmi Svallenius på Swallow sonen Absolut Curant 1:a LB:2 66%,2:a LB:1 66%

 

24/4 Torns, Mikaela Westerberg -Jipe Taube 2:a LC:2 67%

 

18/4 Staffanstorp, lagtävlan, Champers - Mathilda 1:a ind.67%.

 

9/4 Hästhagen, Sara och Zyrran 3:a i hoppning LC

 

4/4 Ljunits H. Mimmi Svallenius-Absolut Curant 1:a LA:1 68%,Frida Ragnarsson-Ruter Wilton 2:a LB:1 62%

 

Årets stjärnskott 2003, svenska New Forestföreningen, Mathilda Månsson och Sprite

 

Mars; Champiz utsedd till Årets hingst, danska New Forestföreningen

 

27/3 Gärds, Mimmi Svalenius-Absolut Curant 1:a LB:1 69%, 3:a LA:1 64%

 

20/3 Säsongsdedut i Vollsjö, dressyr

 

28/2 kom Josefin Hansson och Ängsgårdens Fart 3:a i LC hoppning i Åsbo.Charlotte Strid och Ängsgårdens Ferlin 2:a LB hoppning i Åsbo

 

Mathilda Månsson och Sprite inledde dressyrsäsongen i Laholm med två blågula rosetter

 

Matilda Hofvendahl på Ängsgårdens Emilio e. Rolökke Swallow plac.LB Trettonspelen i Helsingborg.

 

 

Resultat 2003

 

8-9/11

 

Vid DM tävlingar i Färs i helgen blev det många medaljer till Mathilda på olika ponnyer. Grattis, grattis

 

Malene Søndergaard och Holtets Apollo e. Swallow, vann västdanska mästerskapen hoppning för New Forestponnyer

 

SUNNY IV - Margareta Gertzells(t.höger på bilden) sista uppf. e.Rolökke Swallow RNF 110 u.Sandy RNF1266

 

5/ 10

 

Karoline och Champiz var i Jylland og visade vad de gick för.....

 

Champiz - Vinnare av Västdanska och Östdanska Dressyrmästerskapet for New Forest ponnyer

 

Nr. 2 i Västdanska hoppmästerskapet for New Forest ponnyer

 

21/9-03

 

Blev Champiz , B-ponny i hoppning med noll fel i både huvudklassen och omhoppningen

i MB vid Sakskøbings Ridklubbs Distrikts mästerskap i hoppning Det gav en tredjeplats i klassen.

 

Vid DM i fälttävlan vid Torns ryttarförening, tog Smedhults Äss (son till Swallow) med sin ryttare Johanna Linder Hedberg guld i kat. C

 

Sprite tog silver på SM i dressyr, med Mathilda Månsson !!! Firfod Facon ( son till Swallow) och Stine Cassøe Jakobsen har blivit Østdanska mästare i hoppning for New Forest Ponnyer i augusti 2003.

 

Sprite och Mathilda vann Svenska New Forest mästerskapen i dressyr kat. C.